obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce

Velkoformátové dlažby a velkoformátové obklady

Jste rozhodnuti pro pořízení keramické podlahy, ale nejste si jisti výběrem materiálu, množstvím, zajímají vás technické podrobnosti nebo si jen chcete dozvědět víc?

Následující článek by měl na vaše otázky odpovědět.

1. Charakter místnosti

Zamyslete se, jaký je charakter místnosti a jakým způsobem bude podlaha využívána. Do zatěžovaných místností jako jsou chodby nebo haly je nutné vybírat dlažbu s vyšší otěruvzdorností. V kuchyních je potřeba, aby podlaha odolala pádům hrnců a snadno se omývala. V koupelně je vhodné mít podlahu odolnou proti různým chemikáliím (kosmetické přípravky, čistidla), s dobrým protiskluzovým povrchem. Pro exteriéry je zase nezbytné zajímat se, jestli je materiál mrazuvzdorný.

2. Vzhled dlažby

Prohlédněte si dlaždice naživo na větší ploše. Každá solidní firma má vzorkovou prodejnu, kde si inzerovanou dlažbu můžete prohlédnout. Budete-li vybírat podle obrázku v katalogu nebo podle samostatné dlaždice, dočkáte se spíše zklamání.

3. Spotřeba materiálu

Pořádně si propočítejte spotřebu materiálu i s nezbytnou rezervou. Pro správný výpočet výměry je nutné vzít v úvahu podkladový materiál i složitost členění místnost a způsob položení.

Průměrná spotřeba materiálu při různých stylech pokládky
 
Způsob pokládky Průměrný prořez Charakteristika pokládky
Na střih 7% Veškeré spáry jsou průběžné a rovnoběžné se stěnou
Na vazbu 10% Spáry nejsou průběžné, dlaždice jsou složeny jako cihly a jsou rovnoběžné se stěnou
Na koso 15% Spáry jsou průběžné, dlaždice jsou se stěnou pod úhlem 45°
Místnost s vyšší členitostí . Konzultujte se specialistou


 

Na střih
Jednotlivé dlaždice se pokládají rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají ve čtvercové nebo obdélníkové síti.

Na koso

Dlažba se pokládá pod úhlem 45° vzhledem ke stěně.

Cihlová vazba
Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Dlažba se pokládá rovnoběžně se stěnou. Jednotlivé kusy jsou vůči sobě různě posunuty. Nejčastěji se jedná o posunutí o půlku délky.

Parketová skladba
Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Jednotlivé obdélníky se otáčejí o 90° a vytvářejí skladbu jako parkety. Tato skladba se používá nejčastěji u dlažeb s designem dřeva.


 

4. Pozor na „výhodné“ nabídky

Vyhněte se nákupům typu „akce“ a „výprodej“, jedná se většinou o nekvalitní nebo starší zboží, které nejde v případě potřeby dokoupit. Ze stejného důvodu je rozumné si schovat ústřižek obalu s technickými daty koupeného zboží.

5. Obchodní podmínky

Zjistěte si cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace.

6. Servis

Informujte se o službách poskytovaných firmou jako je doprava, možnost pokládky, užitečné technické rady, postup při obkládání, vhodná lepidla, spárovací hmoty apod. Renomované firmy zajistí i grafický návrh realizovaného obkladu, což vám pomůže zvolit správný druh, barvu a formát výrobku.

7. Barva střepu

Materiál, ze kterého je dlaždice vyrobena. Obecně platí, že bílý střep je známkou kvality. Červený střep je zpravidla více nasákavý, proto by podlahy z tohoto materiálu neměly být pokládány do míst s vyšší vlhkostí. Může totiž dojít k objemovému nárůstu, který způsobuje drobné trhlinky v glazuře.

8. Nasákavost a mrazuvzdornost

Důležitý parametr ovinující zejména mrazuvzdornost materiálu. Dlažbu můžete považovat za mrazuvzdornou, pokud má nasákavost menší než 3% a dlažbu označenou symbolem sněhové vločky. Dlažby dělíme podle nasákavosti materiálů /méně než 1,5% (slinuté dlažby) do 24% (pórovinové obklady)/ do skupin:

Rozdělení dlažeb podle nasákavosti
 
Norma Nasákavost Příklady použití
BIa menší nebo rovna 0,5% Nejlepší materiál z hlediska mrazuvrzdornosti.
Určené pro exteriér i interiér, soukromá i veřejná místa.
BI od 0,5% do 3% Použití do interiérů i exteriérů
Určení do zádveří vstupů, fasády, obklady apod.
BIIa od 3% do 6%  
BIIb 6% do 10%  
BIII vyšší než 10% Určené do interiérů, kuchyně, koupelny

 

9. Otěruvzdornost

Otěruvdornost neboli odolnost vůči opotřebení se stanovuje pouze u glazovaných obkladů a dlažeb. Jedná se o velice důležitou vlastnost dlažeb, která ovlivňuje jejich životnost. V současné době výrobce otěruvzdornost uvádět nemusí.

Otěruvzdornost dle stupnice PEI
 
PEI Charakteristika materiálu Příklad použití
PEI I nízká odolnost Obkladový materiál
PEI II malá zátěž Univerzální obklady, koupelny
PEI III střední zátěž Vhodné do obývacích pokojů, chodeb apod. Nevhodné do kuchyní, zádveří a vstupních hal
PEI IV vyšší odolnost Vhodné zejména do interiéru, dlažbu s označením mrazuvzdorná lze použít na terasy, přístupové chodníky
PEI V nejvyšší odolnost Vhodné do restaurací, hotelů apod.

 

8. Nasákavost a mrazuvzdornost

Důležitý parametr ovinující zejména mrazuvzdornost materiálu. Dlažbu můžete považovat za mrazuvzdornou, pokud má nasákavost menší než 3% a dlažbu označenou symbolem sněhové vločky. Dlažby dělíme podle nasákavosti materiálů /méně než 1,5% (slinuté dlažby) do 24% (pórovinové obklady)/ do skupin:

10. Tvrdost

Tvrdost dlažeb se vyjadřuje běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 do 10 (nejtvrdší). Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb a bývá často zaměňována se stupněm otěru.

Čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost. Dlažba nižší tloušťkou než je 8 mm (resp. 7 mm u formátu 20*20 cm a menších) je nevyhovující a může překvapit popraskáním i v případě kvalitního položení.

11. Protiskluz

Kupujete-li dlažbu do koupelny, nezapomeňte věnovat pozornost protiskluzným vlastnostem povrchu. Výrobky jsou označovány písmeny A, B, C pro plochy, kde se chodí bosou nohou (piktogram bosé nohy) a R9 – R 13 pro místnosti určené pro chůzi v obuvi (piktogram boty).

Protiskluz pro povrchy určené pro bosou nohu 
 
Označení Úhel skluzu Doporučené použití
A 12° Základní protiskluznost.
Chodby pro chůzi naboso, šatny
B 18° Sprchy, ochozy bazénů, schody
C 24° Nejvyšší protiskluznost.
Schody pod vodou, šikmé okraje bazénů

Protiskluz pro povrchy určené pro obuv
 
Označení Úhel skluzu Doporučené použití
R9 5 až 10° Základní stupeň
Vstupy do domů, terasy
R10 10 až 19° Toalety, malé kuchyně, sanitární prostory
R11 19 až 27° Mycí linky, prádelny
R12 27 až 35° Mrazírny,  mlékárny
R13 přes 35° Rafinerie tuků, koželužny, jatka

Norma protiskluzu dlažby se určuje tak, že na testovanou dlažbu se postaví osoba v běžné obuvi. Poté se podložka naklání v čím dál větším úhlu, dokud nedojde ke skluzu.

12. Odstínovost (tonalita)

Možná byste nevěřili, ale i bílá má své odstíny. Barevnou odchylku způsobují mimo jiné i atmosférické podmínky jako je tlak nebo vlhkost vzduchu při vypalování. Proto věnujte pozornost číselnému nebo znakovému označení, které udává barevný odstín jednotlivých sérií. U méně seriózních prodejců se totiž může stát, že smíchají zbytky starých zásob v různých tonalitách.

13. Rozměrová přesnost

Každý výrobce je schopen vyrobit dlaždice dle platných norem, které povolují odchylku několika mm (až 0,6% z rozměru dlaždice). Bohužel dlažba s několikamilimetrovými odchylkami jednotlivých dlaždic prakticky nelze položit. Proto seriozní výrobci vyrobené dlaždice tzv. kalibrují, tj. rozdělují výrobky do několika rozměrových skupin se stejnými rozměrovými odchylkami.

14. Země původu

Kvalitu najdete i u českých výrobců. Španělské nebo italské dlažby jsou stále kvalitní a krásné, ale většinou se pohybují v jiných cenových pásmech.

15. Kvalitní firma

Kromě kvalitního materiálu si vyberte i kvalitní firmu, protože špatně odvedená práce naprosto znehodnotí investici do krásné dlažby. Zkuste si najít firmu podle vašich požadavků v katalogu hodnocených firem.

16. Spáry

Samostatnou kapitolou keramických dlažeb je spárování. Ze zkušeností není v žádném případě vhodné použít bílou spárovací hmotu na jakoukoliv podlahu včetně bílé. Bílé spáry se totiž v průběhu času špiní a šednou. Vhodnější je, když má spára o tón tmavší barvu než dlažba. Zvolíte-li odlišný odstínu spár a dlažby, dosáhnete zajímavého barevného kontrastu, se kterým se dá velice dobře pracovat při volbě doplňků a nábytku.

Častým problémem je míchání barevné spárovací hmoty přímo na stavbě. Dochází totiž k nerovnoměrnému smísení základní a přidané barvy. Nerovnoměrnost nezmizí ani po zaschnutí spárovací hmoty a kazí tím celkový dojem dlažby. Proto volte spíše spárovací hmoty namíchané přímo výrobcem.

Nezapomeňte zvolit správnou kategorii spárovací hmoty a lepidel. Jsou rozdílné druhy pro venkovní a interiérové obklady. Do míst s výkyvy teplot jsou vhodné flexibilní spárovací hmoty.

Spárovací hmotu kupujte dohromady s lepidlem.


Rady a Tipy na pokládku keramické dlažby

  • Optického zvětšení prostoru dosáhnete dlažbou větších rozměrů, pokládkou dlažby na šířku místnosti, nebo na koso
  • Optického zvětšení místnosti také dosáhnete, zvolíte-li spáry v barvě obkladu. Získáte tak jednolitou plochu,
  • Pokud do koupelny umisťujete rohovou vanu, či sprchový kout obloukového tvaru, pokládejte dlažbu na koso.   Zdi bývají často nerovné, bez pravých úhlů a pokládka na koso tyto nepravidelnosti schová.        
  • Do tmavých místností vybírejte dlažby světlých barev s lesklým nebo pololesklým povrchem s barevnými doplňky.
  • Zajímavého členění prostoru dosáhnete kombinací obdélníkových tvarů ve svislém i vodorovném směru nebo kombinací malých a velkých formátů
Malý slovníček pojmů 
 
Cihlová tažená dlaždice Cihlová tažená dlaždice se nepřipravuje lisováním, ale tažením ve vlhkém stavu. Je vysoce nasákavá (3 - 16%), rozměrově velmi nepřesná, barevně různorodá a ne příliš tvrdá. Přesto je velice oblíbená zejména mezi milovníky nejednotného stylu. Pokud chcete předejít trvalému znečištění, je nutné dlažbu naimpregnovat. Aby bylo možné dlažbu vůbec položit, je nutné použít širší spáry.

 
Glazovaná povrchová úprava Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), které jim dodává estetické (barva, lesk, odstín) a technické (tvrdost, nepropustnost) vlastnosti. Všechny vlastnosti jsou závislé na typu glazury, a proto se od sebe mohou lišit. Glazura může být lesklá, matná, zdobená dekoračními barvami nebo jednobarevná. U glazovaných dlaždic se stanovuje otěruvzdornost (viz tabulka u bodu 9)
   
Kalibrované dlažby Pečlivě kontrolovaná tolerance nepřesností; hodí se zvláště pro interiérovou skladbu v místech, kde záleží na přesném provedení
Kvalitní kalibrované dlaždice jsou roztříděny na daný rozměr s tolerancí v desetinách milimetru.
   
Nasákavost Schopnost prvku absorbovat vodu
   
Neglazovaná povrchová úprava Povrchová úprava. Neglazované dlaždice mohou být režné nebo leštěné, s nasákavým nebo nenasákavým střepem. Dlaždice s nenasákavým, neporézním střepem se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Nasákavý střep zase obsahuje póry, které absorbují vodu. Obecně jsou neglazované dlaždice vhodné pro namáhané prostory.
   
Slinuté dlažby Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.

Slinutá neglazovaná dlažba je velice vhodná pro místa s velkým provozem, Díky probarvenému střepu a absenci glazury jsou případná poškozená místa méně nápadná. Navíc je tvrdší, má menší nasákavost (0,04 – 0,5%) a delší životnost. Další výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Na druhou stranu jste kvůli absenci glazury, omezeni ve výběru barevných a vzhledových variací. V některých případech se může stát, že budete mít problém vyčistit různé skvrny (kuchyňský olej apod.)

Slinuté glazované dlažby patří mezi neuniverzální a nejoblíbenější typ dlažeb. Mají výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí.
Dlažby na klasickém střepu jsou kvůli horším mechanickým vlastnostem vhodnější spíše do interiérů.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz