obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Nové obklady: Vypadají jako dřevo!

Dřevo je tradiční a staletími prověřený materiál, který neustále dokáže okouzlit svou krásou, originalitou a univerzálností. Jen kdyby nebylo tak snadno zničitelné, postesknou si mnozí. Ale i tato chyba je odstraněná. Nyní máte možnost pořídit si přírodní podlahu v dezénu dřeva, kterou nezničíte celá desetiletí. Seznamte se s novinkami v dlažbách a obkladech pro letošní rok!.

Bez ohledu na značku, od které si obklady či dlažbu kupujete, velmi často se setkáte s tím, že keramika na sebe bere podobu jiných materiálů, od dřeva přes kámen až třeba po tapety. Velmi oblíbené jsou také plastické vzory v kombinaci s hladkými povrchy. Další trendy je pokračováním novinek z minulých let – velikost obkladů se stále zvětšuje a jejich hrany jsou kalibrované, tedy přesně seříznuté, proto je lze klást jen s minimální spárou jeden až dva milimetry.

dlazby-obklady-jako-drevo-2.jpg

Dřevo v hlavní roli

Čím dál dokonalejší a věrnější jsou obklady a dlažby imitující přírodní dřevo. A také levnější. Zatímco ještě před rokem či dvěma jste nepořídili metr čtvereční pod tisícikorunu, letos už jsou k mání za poloviční cenu. Samozřejmě záleží na rozměru, čím větší, tím dražší. Výrobky v té levnější kategorii se prodávají ve velmi oblíbeném formátu 60 x 30 centimetrů. Ještě dokonalejší imitaci pak vytvoříte s formáty 15 x 60 nebo 120 centimetrů, které dostávají rozměr klasického dřevěného prkna. K dokonalé iluzi dřeva pomáhá i to, že ho lze koupit různě „lakované“.

„Například v kolekci Wood má zákazník možnost zvolit mezi přirozenou ,přírodní' světlejší nebo tmavší barvou a trendovým běleným nebo naopak tmavým dřevem,“ říká Pavla Nováková zastupující značku RAKO. Dlaždice mají kalibrované hrany, proto spáry mezi nimi se nijak moc neliší od těch, co jsou mezi dřevěnými prkny.

dlazby-obklady-jako-drevo-1.jpg

Dlaždice lze použít jak na podlahu, tak obklady stěn. Že by to bylo příliš jednotvárné a nudné a připadali byste si v takové koupelně spíš jako v sauně? Nikoli. I k těmto kolekcím si lze pořídit různé ozdobné dekory, listely a lišty. „Z dekorů jsou stále oblíbené a hojně zastoupené květinové vzory a velmi nadčasovým ozdobným prvkem, který doporučujeme, je například mozaika s jednotlivými prvky velkými 5 x 5 centimetrů,“ dodává Pavla Nováková.

Velký prostor v trendech dostávají i plastické obklady, které vystupují do prostoru. A nemusí jít jen o klasické obdélníkové či zaoblené tvary. Díky digitálnímu tisku tak lze vytvořit iluzi, že máte vedle sebe vyskládaná stébla bambusu.

Často se mezi novinkami setkáte i s tím, že v jedné kombinaci najdete dlaždice jak v lesklém, tak matném provedení. Jejich kombinace – například jedna stěna obložená lesklými a druhá tmavými dlaždicemi, dokáže vytvořit velmi zajímavý efekt. Jen pozor na odstíny! Zatímco bílé dlaždice v lesku i matu vypadají vždy jako bílé, u tmavých barev už působí opticky rozdílně, proto je třeba vždy vyřešit přechod mezi nimi buď rohem, nebo nějakým ozdobným prvkem.

Obklady místo tapet patří i do obýváku

Velmi zajímavě působí dlaždice imitující nejen svým vzorem, ale i jemně strukturovaným povrchem látky nebo třeba tapety. „Patří mezi ně například novinková a velmi oblíbená kolekce Rich History, která v sobě kombinuje historický prvek zámeckých tapet a moderní metalizující povrch obkladů,“ vysvětluje Vladimír Polášek zastupující značku Villeroy & Boch. I pro tyto „interiérové obklady“ platí, že se vyrábějí ve velkých formátech a kladou se jen s minimální spárou, která není na první pohled znát.

dlazby-obklady-jako-drevo-3.jpg

Nejenže takové řešení vypadá o mnohem lépe než klasická spára, která má zhruba půl centimetru, a také to dovoluje použít velkoformátové dlaždice i do malých prostorů. Vytvoří zde vlastně na první pohled jednolitou plochu, která malé místnosti více nezmenšuje, spíš naopak.

Odvážní majitelé si pak mohou dlaždice nechat nalepit nejen do koupelny či kuchyně, ale ozdobit s nimi i jednu stěnu v obývacím pokoji nebo třeba tak vytvořit originální čelo za postelí.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz