obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Keramické dlažby propojují interiér

Design keramických obkladů se stále vyvíjí, návrháři neustále hledají něco nového, uspokojují nejnáročnější přání zákazníků, přizpůsobují se trendům. Avšak základní atributy zůstávají - lidská senzibilita vycházející ze staletých tradic našich předků a nikdy nekončící výzva vytvořit si život radostnější, pohodlnější.

Zóny se propojují

Uspěchané pracovní tempo nás stále více pohlcuje a my hledáme relax a oddych v našich domovech. Spojení interiéru s exteriérem se nyní posunulo ještě dále. Kombinuje v logicky propojeném prostoru efektivní, funkční a krásné zařízení, které neomrzí ani po letech. Současná bytová architektura má ambice vytvářet uvolněný styl, který prochází celým prostorem. Materiály, doplňky, nábytek jsou logickou součástí interiéru a žijí ve vzájemné symbióze. Frekventované místnosti se obrací na jih, ve snaze co největšího splynutí s přírodou. Odděluje se denní a noční zóna. Ty na sebe navazují, prolínají se díky společným prvkům, např. keramické dlažbě na podlaze. Keramický obklad se vzhledem ke svým vlastnostem dostává na území, kde měl dříve "vstup zakázán". Kuchyně, obývací pokoj, exteriér posouvá hranice "obložení" do ložnice, dětského pokoje a dalších místností.

Materiál pro celý interiér

Design obkladů, snadná údržba, racionální parametry předurčují tento materiál s vynikajícím potenciálem do celého vnitřního prostoru a navazujícího exteriéru. Mýty o tom, že je dlažba studená, se rozplynuly spolu s nástupem podlahového topení. Kdo zkusí v chladném počasí stoupnout na teplou dlažbu, zamiluje si tento požitek, který dlažba spolu s podlahovým vytápěním přináší. Snadná údržba, dlouhá životnost, rozměrová, designová a multifunkční variabilita obkladů a dlažeb je předností, na kterou sází současní architekti a bytoví designéři. Právě oni spolu s výrobci nabádají často konzervativní zákazníky, aby opustili běžné konvence a "pustili" dlažby a obklady do ložnic, hostinských pokojů, všude tam, kam v minulosti nesměly. Získají tím nejen kompaktní propojení interiéru, harmonický celek, ale také povrch, jenž se dobře udržuje; pak vás nemusí trápit rozlitá sklenka červeného vína či prvotní umělecká díla ratolestí. Dobře vybraná keramická dlažba a obklady spolu s dalším zařízením vytváří prostor, jehož práh jednou překročíte, podlehnete vnitřnímu životu, atmosféře a rádi se do něj vracíte. To vše má vliv na vývoj a design keramického obkladu.

Chladná krása

Ani chladná krása a exkluzivita už nemusí působit nepřístupným dojmem. Obklady a dlažby "strohého minimalistického" stylu jsou kombinovány s doplňky, které nemusí působit chladně, ale naopak křehce až romanticky. Studené barvy obkladů mají několik valérů, které mohou být kombinovány. Vysoký lesk je stále na výsluní, ale pomalu je nahrazován kovovým či perleťovým efektem. Tento styl, často nazývaný "studený", mohou právě efekty, lesk a perleť, proměnit k nepoznání. Jindy diskrétní prostor dává příležitost pro individuální snění, hru zrcadlení a odlesků, světla a stínů, siluet. Mnohdy nenápadné efekty dovedou vytvořit mimořádný akcent celého koupelnového zařízení. Výrobci se snaží zdokonalovat design obkladů. "Rezervovaný" interiér koupelny dobíjí inspirací zajímavé dekorace, jednoduché, unikátní svým výrazem, které boří slogan, že minimalismus je střídmý, plný čistých linií.

Minimalismus v koupelně, resp. v obkladech, se obměkčuje. Koupelny doplňují zajímavé materiály, barevné akcenty, světelné efekty, koberce, křišťálové lustry... vše rafinovaně zakomponované do interiéru tak, aby prostor dobíjel energii, regeneroval síly, rozehrával vzpomínky na něco, co už tady bylo.

Aktuální design a dezén

Současná technologie keramické výroby poskytuje možnost vyrobit dezén napodobující koberce, textilie, přírodní materiály, kůži - pojatý v novém dynamickém stylu, jenž bez zbytečné nostalgie znovu oživuje časy, které v nás zanechaly nezapomenutelný dojem. Design tkanin a koberců je bez jakýchkoliv pochybností současný a moderní. Nahrubo či volně "utkaný" dekor na obkladu má zcela jiný charakter, než na jaký jsme doposud byli zvyklí. Symbolizuje příjemné prostředí domova, staví na hřejivém pocitu a pohodlí, upozorňuje na současnou estetiku, kterou vnáší do ucelených bytových projektů. Zajímavý dezén tkaných koberců na obkladech a dlažbách určuje a vymezuje obytné, komunikační centrum domova - jeho "srdce". "Přírodní materiály" mají tendenci vypadat skutečně, kresba "dřeva" je dokonalá. "Dřevěný obklad" zaujme intarziemi a dýhováním, často zvýrazněnými "lakováním". Pak jsou ale naopak "přírodní materiály", které poznamenal čas, jsou různě prošlapané, napadené škůdci, fládrované; patina je designovou záležitostí. Velikost obkladů se v tomto případě maximalizuje, spáry se minimalizují. Imitace různých druhů kůže se také občas objeví jako dekorace k základnímu barevnému obkladu. Mnohdy má "kůže" syntetický vzhled. Na obkladech jsou velice "trendy" klasické ornamenty, skoro jako tapety - secesní, barokní, jež nejsou výsadou pouze tradičních interiérů. Naopak. Pro výrazný akcent jsou klasické vzory velmi populární v současném moderním prostoru.

Květinové vzory na obkladech dokonale působí na sytých barvách jako bordó, modrá, fialová, často podpořené metalickými efekty ve zlatém a stříbrném provedení.

ATLAS CONCORDE, propojení koupelny a ložnice je ergonomické i praktické z hlediska údržby.

Retro stále v oblibě

Krásu bytové keramiky starou sto a více let nemusíme obdivovat jen ve výjimečných případech prohlídky zámků, hradů a dalších skvostů. Obdobnou atmosféru lze navodit díky správnému výběru stylu i doma. Obliba retro obkladů v naší hektické a uspěchané době stoupá. Možná je to tím, že lidé se ve věčném spěchu chtějí obklopit věcmi, z nichž dýchá svoboda, klid, návrat ke vzpomínkám. Nabídka obkladů podléhajících tomuto stylu je široká. Tento styl, má-li být dokonalý, je natolik citlivý, že je lepší svěřit návrh architektovi, který ví, kam až v manipulaci s prostorem a zařízením může zajít. Nelze laicky odhadnout, jaký rozměr, typ a barva obkladu je tím nejlepším řešením pro retro interiér. Většinou se jedná o ucelené série obkladů a sanity doporučené výrobcem. Současní výrobci si comeback retro prvků uvědomují a nabízejí umyvadla, vany, baterie s okázalými prvky v duchu starých časů. Přestože lze díky retro obkladům, sanitární keramice a stylovým doplňkům vytvořit v koupelně romantiku dávných dob, v žádném případě se není nutné vzdát vymožeností moderních technologií, které dnešní doba přináší.

Nadčasovost neomrzí

Na druhé straně retro obkladů stojí jednobarevné základy, spíše uniformní, přírodně laděné. Obklady tvoří klidný základ prostoru a výraz interiéru vytváří nábytek a doplňky. Na celkové image se podílí barvy, klasický nábytek, bytový textil... I tady je inspirace čerpána z nostalgie let minulých. Velkoformátové (často kalibrované) dlažby s jemnou, klidnou strukturou, v umírněné barevné škále od světle béžové až po tmavě hnědou jsou většinou střídány - světlá a tmavá barva v jednom prostoru. Tyto dlažby jsou kombinovány s tmavým dřevem, účelným nábytkem; "slow design" - vše v duchu neformálnosti. Takto zařízené interiéry se mohou podobat těm funkcionalistickým, v nichž hrají hlavní roli účelnost, funkce a nadčasovost. Interiérům zařízeným v tomto duchu dodávají půvab a nadhodnotu obrazy, mozaiky, grafiky, které mají dostatek prostoru a světla. Právě funkcionalismus otevřel a propojil interiér s exteriérem.

Jaké barvy

Výrazné, "trendy" barvy jsou fialová, baklažánová, oranžová, zelená na straně jedné a černá, bílá na straně druhé. Jejich základy mají širokou škálu kombinovatelných odstínů. Spojení "black and white" nikdy nezklame a na svoji nesmrtelnost upozorňuje vždy v pravidelných módních vlnách. Černo-bílé kombinace mozaiky, obkladů a dlažeb jsou k vidění v mnoha interiérech. Současná expanze doplňků umožňuje zajímavé alternativy vybavení takto pojatých prostor. Chromové baterie nahrazují černé, bílé a barevné varianty, jež poslední léta "spaly". Protipólem jsou výrazné barvy. Šťavnatá oranžová, odstíny fialové, svěží růžová, zkrátka barvy, které mnoho let čekaly v pozadí, jsou nyní na obkladech k vidění. Zkrátka časy se mění.

převzato z časopisu profimag.cz

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz