obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Keramické obklady

Při výběru obkladů do koupelny nebo sociálního zařízení bývá největší problém v tom, jaký zvolit design. Není pochyb, že obklady jsou nenahraditelným materiálem s tradicí. Obklady jsou předurčeny všude tam, kde je vyžadována snadná údržba a hygiena. Jaký však zvolit vzor a barvy? Máme podlehnout trendům nebo sáhnout po osvědčené klasice? V prvé řadě nesmíme zapomenout, že obklad může být moderní celá desetiletí, zatímco módní pouze jednu sezónu.

Co je to moderní obklad?

Každá doba inklinovala k určitému směru a stylu. Jednotlivé typy obkladů rychle vznikaly a stejně rychle zanikaly. Času tak odolává jen několik základních stavebních prvků - obkládačky, dlaždice, dekory a tvarovky. Podstatná je však změna v postupech a technologiích. Neustálé zdokonalování strojů a postupů ovlivňuje rychlý vývoj keramického obkladu po celém světě a dává vzniknout nepřebernému množství nových designů.

Co potřebujeme vědět při výběru obkladu?

  • Jaký je objekt, který chceme zařídit?
  • K jakému účelu a komu bude sloužit?
  • Jde o nový objekt nebo budeme rekonstruovat?
  • Jaké máme další potřeby a přání?

Jak vybrat atraktivní koupelnu, která je zrovna v kurzu?

Pokud jste se rozhodli být "in", pak jsou následující řádky právě pro Vás. Jaké nejnovější trendy ovládají naše koupelny? Z hlediska geometrie a optického působení stěny směřují nynější trendy, vídané na světových veletrzích, k horizontální poloze obkladů a dekorací. Díky tomu se prostor opticky roztahuje do šířky, namísto do výšky. Obklady jsou také velmi často kombinovány s materiály, jako jsou kovy, sklo, dřevo.

Velkoformátové obklady nebo mozaiky?

Poslední dobou se také výběr obkladů diferencuje do dvou velkých protichůdných skupin. Na jedné straně máme stále rostoucí prodej tzv. velkoformátových obkladů, a na druhé straně zažívají renesanci keramické mozaiky.

Velké formáty obkladaček dnes reprezentují zejména formáty 25 x 45, 30 x 60 a 30 x 90 cm. Dlaždic pak 40 x 40, 50 x 50, 30 x 60 a 60 x 60 cm. Dle současného trendu minimalismu se doporučuje používat velké obklady jen s minimální spárou, která tak nenarušuje celistvé plochy stěn a zaručuje dobrou čistitelnost.

Mozaika je k dostání v rozměrech od 2 x 2 cm do 10 x 10 cm. Stále častěji jsou doporučovány kombinace "klasických" obkladů s drobnou, ale i tzv. "falešnou" mozaikou. Měli bychom si také připomenout, že mozaika bývala v minulosti materiálem, který dodnes hrdě zdobí nejeden interiér v tuzemsku i zahraničí.

Bílá se vrací do módy

V současnosti se opět rychle prosazuje bílý obklad s různorodou povrchovou strukturou a různých rozměrů. Široká škála dekoračních prvků a obklady jiných barev a rozměrů přímo vyzývají k vytváření originálních kombinaci s bílým obkladem. Koupelna tak může získat jedinečný charakter a exkluzivní vzhled na dlouhá léta.

Jaké jsou další trendy koupelen?

  • Stále "letí" listely - nejen v horizontálních liniích, ale do popředí se dostává také vertikální dekorace. Kompromisem bývá skloubení geometrického rozdělení stěny pomocí horizontálních i vertikálních linií.
  • Jednobarevné obklady a pastelové barvy spolu s dekoracemi různých motivů ladí se zařizováním interiéru s převahou chromu, skla a kovu. Tomuto směru odpovídá i barevnost, převažují "kovové" odstíny barev, zejména zelená a modrá.
  • Mezi klasická schémata keramických obkladů patří též černobílé kombinace - "black and white".

Současné trendy koupelen

Současný trend zahrnuje modernizaci malých a zastaralých koupelen, a také vytváření nových, prostornějších místností pro relaxaci. Keramické obklady a dlažby jsou určujícím prvkem vzhledu a celkového designu nové koupelny. Momentálně se výběr obkladů a dlažeb rozlišuje do dvou rozdílných skupin, které se však navzájem vhodně doplňují. Jsou to velkoformátové kalibrované obklady a keramické mozaiky, doplněné dekoračními prvky jak v horizontálních, tak i vertikálních liniích.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz