obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce

Nové trendy v moderních koupelnách

Funkce a designV posledních letech se výrazně zvyšují nároky na bydlení v komfortním prostředí, což platí i o koupelnách, které se stále častěji stávají nedílnou součástí moderního obytného prostoru. Dnešnímu životnímu tempu odpovídá koupelna maximálně účelná a pohodlná, přičemž nezáleží jen na velikosti a vzhledu, ale především na funkčnosti a uspořádání prostoru, který je koupelně vyčleněn. Jsou to především nové designy a technologie, které povznesly její interiér na vysokou estetickou úroveň.

koupelna-v-podkrovi.jpg

Dnešní koupelny se stávají jednou z nejfrekvento vanějších místností v bytě a vytváří z odděleného vedlejšího prostoru, dříve vyhrazeného osobní hygieně uživatelů bytu a praní, místnost navazující na obytné prostory. Často se koupelna stává i domácím centrem relaxace a pohody pro celou rodinu. Zařídit ji tak, aby odpovídala dnešnímu životnímu tempu a spolehlivě sloužila dlouhá léta, není právě snadný úkol. Současná koupelna by měla být řešena v harmonickém pojetí interiéru bytu, a to nejen výběrem jednotlivých zařizovacích předmětů, ale celou svou kompozicí. U stávajících koupelen klasické vybavení stárne, životní styl uživatelů bytu se mění a mají stále vyšší nároky na vybavení a užitný komfort. Nové trendy moderního vzhledu koupelen vytváří především široká nabídka výrobků a technických vymožeností v oblasti vybavení. Na trhu se objevují kvalitní, ucelené programy zařizovacích sanitárních předmětů, nábytku, vodovodních armatur a ostatních komponentů doplňků, které umožňují navrhovat koupelny v libovolném rozsahu s veškerým komfortem užívání po stránce funkční, estetické i praktické.

dvojumyvadlo-living.jpg Koncept návrhu
Aby koupelna splnila představy budoucích uživatelů, je třeba promyšleně řešit koncept návrhu do všech detailů včetně dobře zvolených materiálů nejen všech zařizovacích předmětů a vybavení, ale i provedení stěn a podlah. Koupelna by měla být v souladu se stylem celého bytového prostředí zařízena tak, aby bylo možné pružně a adaptabilně reagovat na vývoj nových zařizovacích předmětů i změnu skladby rodiny. Určujícím východiskem při návrhu koupelny jsou prostorové možnosti interiéru bytu či domu, velikost a propojení koupelny s ostatními místnostmi. Důležitou roli zde má také věková skladba budoucích uživatelů, ergonomická pravidla a finanční limit.

Zařizovací předměty
Při úvaze o zařízení nové koupelny nebo při rekonstrukci stávající je třeba vzít v úvahu, zda bude v bytě či domě pouze jedna koupelna nebo jich bude více. Od toho se pak odvíjí nejen styl, ale i uspořádání a volba zařizovacích předmětů. Moderní pojetí komfortu bydlení spočívá také v tom, aby vícečlenná rodina měla oddělené koupelny pro rodiče a děti, případně u vícegeneračního bydlení byla samostatná koupelna i pro prarodiče. Pro děti a starší generaci je vhodné umístit do koupelny jedno až dvě umyvadla a sprchový kout, u ložnice rodičů pak může být prostornější koupelna (nejlépe navazující na šatnu) vybavená dvěma umyvadly, případně dvojumyvadlem, pohodlnou vanou pro relaxaci, případně sprchovým koutem nebo víceúčelovým boxem a klozetovou mísou s bidetem. Vše je však podmíněno prostory, které jsou k dispozici. I malé koupelny, které jsou prostorově stísněné, mohou být plně funkční, pohodlné a opticky působit vzdušně právě vhodnou volbou zařizovacích předmětů (často multifunkčních), doplňků a prostorovou koncepcí jejich uspořádání.

dvojumyvadlo-palace.jpg Frekventovaná otázka poslední doby: Postačí jedna klozetová mísa v bytě umístěná v koupelně? Podle mého mínění WC spojené s koupelnou jako jediná hygienická místnost vyhovuje bydlení pouze pro jednu až dvě osoby (garsoniéry nebo jednopokojové byty) nebo jako hygienické zařízení u pokojů pro hosta, ale vícečlenná rodina má mít vždy samostatnou místnost pro WC a jednu i více koupelen.

Funkce a design
Vývojový trend přináší dnes v oblasti sanitární techniky a ostatních koupelnových komponentů řadu moderních zařizovacích předmětů, které jsou elegantní, s racionálním, ergonomicky vytvořeným tvarem. Zdravotnětechnické (sanitární) zařizovací předměty slouží pro hygienické potřeby člověka a většinou se skládají z vlastního zařizovacího předmětu a z příslušenství (tj. nosné a upevňovací konstrukce atd.). Výběr zařizovacích předmětů a jejich uspořádání v koupelně musí respektovat všeobecné dispoziční zásady, především možnosti napojení zařizovacích předmětů na instalace, zejména na odpadní potrubí. Pro instalování a navrhování zařizovacích předmětů je doporučena norma ČSN 734301 Obytné budovy. Pozornost je nutno věnovat nejen designu jednotlivých prvků, ale především jejich funkční technologii. Nová koncepce vybavení vede k využívání vícefunkčních předmětů, jako jsou vany se sprchovacím prostorem, sprchovací boxy s nejrůznějšími sety pro masáže, páru, saunování, klozety s bidetovací funkcí a odváděním pachů přímo z klozetové mísy apod. Současný design zařizovacích předmětů se vyznačuje většinou hladkými formami, které nepodléhají módě a často vycházejí z jednoduchého tvaru. Designéři kladou důraz na celkové řešení, neobvyklý detail, použitý materiál i úpravu povrchů se speciální vrstvou zabraňující usazování nečistot a vodního kamene.

koupelna-v-rodinnem-dome.jpg
Při výběru zařizovacích sanitárních předmětů je třeba přihlédnout nejen k tvaru, barvě nebo atraktivnímu vzhledu, ale je třeba vybrat předměty především funkčně spolehlivé a technicky na výši. Dále je třeba se rozhodnout, zda budou předměty umístěny na podlahu – stacionární, nebo budou upevněny zavěšením na stěnu či předstěnovou instalaci, a v neposlední řadě je rozhodující i finanční stránka.

Volba materiálů pro zařizovací předměty se nevymyká ostatním požadavkům vedoucím ke spokojenému užívání předmětů, klade důraz na to, aby splňovaly nejen požadavky na ně kladené z hlediska estetického, ale zejména funkčního s využitím všech dostupných technických vylepšení. Materiály pro zařizovací předměty musí být pevné, stálobarevné, nepropustné, trvanlivé, odolné proti mechanickému opotřebování a chemickým účinkům různých čisticích prostředků.

Materiály
umyvadlo-living-city.jpg Pro umyvadla, umyvadélka, klozetové mísy a pisoáry je stále upřednostňována zdravotní (sanitární) keramika. Patří k nejstarším, vysoce kvalitním materiálům, i když se v poslední době uplatňují i nerezová ocel, plasty, sklo, kámen a vodě odolné dřevo. Hned za zdravotní keramikou jsou nejpoužívanějším materiálem plasty, a to především termosety, které představují předměty z laminátových skořepin a umožňují velkou variabilnost tvarů a barev, jsou pevné a odolné vůči běžnému mechanickému namáhání. Dalším nejpoužívanějším plastovým materiálem jsou termoplasty (zejména akryláty s mnoha dobrými vlastnostmi). Jsou to antibakteriální směsi akrylátu a minerálních látek, pružné a dobře tvarovatelné, dobře se probarvují, takže lze vytvořit jakýkoliv odstín, a díky dobrým tepelněizolačním vlastnostem udrží vodu teplou po delší dobu než materiály kovové. Pro výrobu van se používají akryláty, méně smalPro umyvadla, umyvadélka, klozetové mísy a pisoáry je stále upřednostňována zdravotní (sanitární) keramika. Patří k nejstarším, vysoce kvalitním materiálům, i když se v poslední době uplatňují i nerezová ocel, plasty, sklo, kámen a vodě odolné dřevo. Hned za zdravotní keramikou jsou nejpoužívanějším materiálem plasty, a to především termosety, které představují předměty z laminátových skořepin a umožňují velkou variabilnost tvarů a barev, jsou pevné a odolné vůči běžnému mechanickému namáhání. Dalším nejpoužívanějším plastovým materiálem jsou termoplasty (zejména akryláty s mnoha dobrými vlastnostmi). Jsou to antibakteriální směsi akrylátu a minerálních látek, pružné a dobře tvarovatelné, dobře se probarvují, takže lze vytvořit jakýkoliv odstín, a díky dobrým tepelněizolačním vlastnostem udrží vodu teplou po delší dobu než materiály kovové. Pro výrobu van se používají akryláty, méně smaltovaná ocel. U luxusních výrobků najdeme nerezovou ocel a vrací se i litina hlavně pro atraktivní, volně stojící vany. Pro sprchové vaničky jsou to převážně akryláty, ocelový smaltovaný plech nebo u nás méně častá keramika. V nadčasových interiérech můžeme najít další materiály zařizovacích předmětů, jako je dřevo, sklo nebo přírodní a umělý kámen (obvykle drcený křemen a barevný pigment spojené s polyakrylátovou pryskyřicí a v poslední době je to i masivní a homogenní umělý kámen Hi-Macs, vyrobený na bázi bauxitu a polymerakrylátu).

umyvadlo-osazene-na-skrinku.jpg Speciální úpravy povrchů
Pro dobrou údržbu povrchů a dokonalou hygienu zařizovacích předmětů byly vyvinuty speciální úpravy povrchů (ty nejnovější jsou vyráběny nanotechnologiemi), takže na velmi hladkém povrchu neulpívá ani špína, ani vápenné složky a odtékají spolu s použitou vodou. Zařízení nádržkového typu (umyvadla, vany apod.) musí být opatřena bezpečnostním přelivem, přiznaným nebo skrytým, a zápachovou uzávěrkou, přístupnou pro čištění. Nové série zařizovacích předmětů bývají vyráběny v různých řadách provedení, od těch nejjednodušších až po luxusní výrobky, takže koupelny lze vybavit i předměty v nižší cenové relaci, dostupnými nejširšímu okruhu spotřebitelů. V luxusních koupelnách se pro zdůraznění mohou jednotlivé zařizovací předměty tvarově a barevně lišit, a vytvářet tak prostřednictvím solitérních prvků zajímavé kompozice. Renomované firmy vyrábí kromě standardního sortimentu také zvláštní série určené do malých prostorů při zachování plné funkčnosti provozu, zařizovací předměty špičkového designu do prostorných a luxusních koupelen, předměty upravené pro tělesně handicapované osoby, seniory apod. Podle účelu, ke kterému jsou zařizovací předměty v hygienických místnostech, především v koupelnách, používány, je můžeme rozdělit na umyvadla, umývátka, vany, sprchy a sprchové boxy, bidety, klozety a pisoáry.

Neodmyslitelnou součástí zdravotnětechnic kých předmětů jsou výtokové vodovodní armatury (baterie), které dnes procházejí prudkým inovačním procesem, stále se zdokonalují a stávají se komfortnějšími. Je to především špičková technika, vysoká kvalita materiálů, provozní spolehlivost, snadné ovládání, dlouhodobá životnost a řada dalších kritérií a požadavků, které jsou kladeny na výrobky příštích desetiletí. Tato oblast je široká a budeme se jí věnovat v některém z příštích článků.

Další vybavení koupelen
umyvadlo-s-odkladaci-plochou.jpg V koupelnovém prostoru má nezanedbatelnou roli i další vybavení, k němuž patří především vhodné a dostatečné úložné prostory, speciální koupelnový nábytek a nejrůznější doplňky, které interiér dotváří. I v koupelnách je možné využívat výsuvné zásuvkové systémy, atraktivní a nekonvenční detaily, jako je například skříňka s nerezovou roletkou pro ukládání ručníků a drobných kosmetických předmětů, atypické tvary doplňků apod. Pro variabilitu uspořádání interiéru koupelen jsou vhodným řešením pojízdné či otočné skříňky a kontejnery, sklápěcí zrcadla s integrovaným osvětlením a dotykovým ovládáním světel. Další otázkou je pračka, která je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti a bývala téměř v každé koupelně. Dnes se ji snažíme umístit spolu se sušičkou (pokud je to možné) do vedlejších prostorů, jako jsou místnost pro domácí práce, technická místnost apod. V bytech, kde taková místa nejsou, můžeme pro ně najít prostor ve vhodném výklenku, koupelnovém nábytku nebo i kuchyňské sestavě.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz