obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Obklady stěn jsou zpátky: Ale hezčí a moderní

Milované a obdivované, a pak zatracované – takový osud potkal „socialistický" fenomén – obklady stěn. Patřili jste mezi ty, kdo na návštěvách okukovali dřevěné palubky na zdech, které prostor aspoň trochu odlišily od jiných bytů a domů, co se tehdy podobaly jako vejce vejci? Současný módní trend se vám bude určitě líbit. Obklady jsou opět in, a ještě krásnější, než bývaly!

obklady stěn

Nejen bojkot současného studeného minimalismu a snaha vytvořit si útulné a také zajímavé bydlení, ale i nové a dokonalejší výrobní metody – to vše stojí za návratem obkladových panelů. Stejně jako stropní podhledy se vrátily v novém kabátě, i pro ně platí, že s obyčejnými palubkami dneska moc parády nenaděláte. Konkurují jim 3D efekty, ale i imitace kamene, cihelných pásků nebo jiných přírodních materiálů.

obklady stěn

Když se toho chopí designéři

Máte pocit, že obkladům nepomůže ani nové pojetí a doma to budete mít jako v horské chalupě? Naopak! Vzhledem k široké nabídce dekorů a typů jimi okouzlíte všude. Do moderních bytů a domů se hodí takzvané 3D panely, které tak buď upoutají pozornost díky střídání matu a lesku, nebo mohou mít plastický povrch. A že nejde o žádnou druhořadou záležitost, potvrzují i jména některých autorů. Patří mezi ně třeba slavný Karim Rashid, který i v tomto případě vsadil na oblíbenou růžovou barvu, nebo Holanďanka Ineke Hans. Právě designérská díla jsou nabízena ve velmi výrazných barvách a kromě růžové je seženete i v zelené, modré, žluté a mnoha dalších výrazných odstínech.

obklady stěn

Přitom doma je můžete mít téměř ihned a na stěnu je zvládne dát i žena. „Jde vlastně o recyklované PET lahve, takže hmotnost panelu je jen kolem čtvrt kilogramu, na stěnu se proto dají připevnit i obyčejnými suchými zipy,“ popisuje Jaroslav Čech ze společnosti Scandium, která je prodává. Ani údržba není nijak složitá. Stačí je čas od času přeluxovat vysavačem nebo setřít vlhkým hadrem. O něco méně příznivá je ale cena, metr čtvereční přijde na více než tři tisíce korun.

Retro, nebo populární industriální styl

Levněji, a to až desetkrát, vás přijdou obklady z přírodních materiálů či jejich imitací. Mezi ně patří kamenné či cihelné nebo jejich imitace, a samozřejmě dřevo. Pokud dáte na ty první, prostor získá zajímavý industriální charakter, který je tolik žádaný například v loftovém bydlení.

obklady stěn

A obávat se nemusíte ani dřeva. Před „socialistickými“ palubkami totiž v současnosti dostávají přednost panely s dekorem dřeva, které jsou ze stejného materiálu jako podlahy. „Na výběr tak dáváme desítky variant tuzemských či exotických dřevin, které lze sestavit do různě velkých bloků, se spárami či bez nich,“ říká Pavel Štěpán ze společnosti Mandelli a přidává informaci o nejžádanějším dekoru: „Stejně jako v nábytku i podlahách, tak i zde zaznamenáváme velký zájem o ořech.“

obklady stěn

K výhodám těchto obkladů oproti palubkám opět patří jednoduchá údržba a vůči 3D panelům i přijatelnější cena. Metr čtvereční se pohybuje od 1500 korun výše.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli z těchto materiálů, nezapomeňte, že jde o hodně výrazný prvek, proto ho stačí zvolit jen na jednu stěnu nebo i menší plochu. Pokud vám to dispozice dovolují, dejte je naproti oknu. Dopadající světlo ještě zdůrazní její krásu i případné 3D efekty.

obklady stěn

Dokážou více než jen zdobit

Zdá se vám divné, dávat několik tisícikorun například za obklady stěn imitující cihly, když by bylo mnohem jednodušší a levnější nechat stěnu bez omítek a výsledek byste měli stejný, dokonce mnohem autentičtější? Teoreticky by to bylo možné, ale připravili byste se o spoustu výhod, které obklady nabízejí.

Obklady totiž šetří a zlepší kvalitu bydlení. Jde o další stěnu, která působí jako izolace, a tak brání únikům tepla. Dokážou také snižovat hlučnost a nepříjemnou ozvěnu v interiéru. A bojujete-li s křivými zdmi, popraskanou omítkou, nebo ji v novostavbě vůbec nemáte, i zde panely pomohou. Podmínky pro instalaci jsou jen minimální – stačí suchá a zpevněná stěna.

(inspirováno článkem z magazínu prozeny.cz)

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz