obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Aktuální trendy v obkladech a dlažbě roku 2022

Novinky vždy vychází z návrhů architektů a designérů, pověstné jsou tím obklady španělské a třeba italské, kde je jméno autora uváděno i u názvu konkrétního výrobku. Trendy se týkají tvarů, formátů, barev, motivů, i povrchových úprav a dekorů dlaždic. Kombinace stylů, barev, odstínů a nálad..

Koupelna je dnes nezbytnou součásti obytného prostoru, není jen místem pro osobní hygienu a pokud je to vzhledem k dispozicím domu možné, zvětšuje své rozměry. Do koupelen proniká praktický a designově zajímavý nábytek, různá relaxační zařízení, vybavení pro seniory a osoby s omezenou hybností (invalidní program) a právě i netradiční řešení obkladů a dlažby.

Keramické obklady a dlažbu však dnes snadno a vhodně využijeme kdekoli v interiéru bytu a exteriéru domu. Už dávno nejsou určené jen pro hygienické účely. Některé elegantní typy obkladů se hodí do ložnice, jídelny, ale i obývacího pokoje. Stejně je tomu i s dlažbou, ideálně v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Aktuální trendy

U barev nyní dochází k zjemňování odstínů. Žádané jsou přírodní odstíny a imitace přírodních materiálů -dřeva a kamene, což dokazuje hojné užívání obkladů a dlažby v obytných místnostech a chodbách či předsíních, případně v zimních zahradách. Dlužno dodat, že dezény přírodních materiálů jsou velmi dokonalé, s důkladně prokreslenými detaily. Přitom nenajdete vyloženě dlaždice s opakujícími se vzory, vše má působit dojmem přírodní jedinečnosti - originality jednotlivých dílů. V módě jsou nakonec i dezény kovových materiálů, vhodné pro moderně vyhlížející stavby a jejich interiéry.

Nelze říci, zda je větší zájem o matné či lesklé povrchy. Je však pravdou, že lesklý povrch vyžaduje preciznější údržbu, mnohem víc jsou na těchto površích znát otisky rukou či nohou a jiné mastné nečistoty. Zájem je i o reliéfní kartáčované struktury, případně dojem hrubého řezu - zájem o naprosto geometricky rovné řezy dlaždic prostě čelí konkurenci. Zajímavé jsou i lapované povrchy dlaždic - mírné přeleštění jejich plastické struktury, které bývá nerovnoměrné, čímž je dosaženo omšelého vzhledu -avšak záměrně. Tento trend je patrný ve více odvětvích spotřebního průmyslu, například i v módní konfekci.

Co se týká tradičních barev a odstínů, je stále v módě bílá barva, která je nejčastěji kombinována s dalšími barvami a odstíny. Nakonec neupadají v nemilost ani kontrastní barvy a vzory. Oblíbenými kontrastními barvami jsou tradiční „základní pastelovky,“ ale třeba i barva pistácií. Zájem je i o kombinaci bílé a černé. Zákazníci letos preferují i výrazné listely. Zájem je také o zatavené sklo, zlacení či jiné pokovení motivů, nejčastěji právě v listelách.

Větší zájem je přitom o velkoformátové dlaždice, nebo naopak drobné mozaiky, hojně použité právě v kombinaci s dlaždicemi větších formátů. Jelikož však výrobci dosáhli u velkoformátových dlaždic již jakéhosi pomyslného stropu, jsou nabízené atypické rozměry. Výjimkou nejsou třeba formáty 75x75 cm, i když je stále větší zájem o obdélníkové tvary dlaždic. U dlažby pak působí velmi zajímavě například formáty 40 x 80 cm.

Velmi efektně působí třeba perleťové mozaiky v modré až fialové paletě, které navíc působí vysoce hygienickým dojmem a hodí se proto především do koupelen. Zároveň zapomeňte na trend povrchově hladkých dlaždic, zájem je právě naopak o plastické povrchy a reliéfy (zvlnění, prolamování či drážkování).

Vlastnosti keramických obkladů a dlažby

Kromě výběru vhodných dlaždic a realizační firmy, která zajistí precizní pokládku, se však musíme zajímat i o vlastnosti dlaždic. Zajímají nás v zásadě 3 kritéria: nasákavost, protiskluznost a odolnost proti opotřebení, v exteriéru pak i mrazuvzdornost. Obklady a dlažba jsou sortimentem, který by měl sloužit často i celé generace, proto jsou důležité vlastnosti tohoto sortimentu.

Nasákavost a mrazuvzdornost

Tato dvě kritéria nelze zhodnotit na první pohled. Obzvláště u exterierových dlaždic je nebezpečné zatékání vody v kombinaci s jejím mrznutím - dlaždice popraskají a odchlipují se. Obklady a dlažbu proto dělíme na exteriérové a interiérové právě s ohledem k těmto vlastnostem.

Do interiéru lze v zásadě použít jakýkoli keramický obklad bez ohledu na nasákavost, s výjimkou obložení interiérových bazénů. Běžné interiérové obklady mají nasákavost nad 10%.

Mrazuvzdorné keramické obklady a dlažba, určené do exteriéru, nesmí mít nasákavost vyšší jak 3% (běžně 0,5 až 3%), nabízené jsou však i produkty s nasákavostí pod 0,5%. Mrazuvzdornou keramiku lze samozřejmě použít i v interiéru, rozdíl v ceně je zde však zbytečný.

Protiskluznost

Protiskluznost nás zajímá u keramické dlažby, v interiéru i exteriéru. Zvýšené nároky na protiskluznost pak mají koupelny. Mnohem bezpečnější jsou glazované dlažby (protiskluzné glazury a reliéfy), určené do prostor se zvýšeným rizikem uklouznutí, pokud se zde chodí na boso - koupelny, sauny, sprchy a sprchové kouty, ale i bazény. Taková dlažba je označena písmeny A, B a C. A = základní zvýšená protiskluznost; C = nejvyšší dosažitelná protiskluznost. Všude, kde chodíme hlavně obutí (vstupy, schody, balkóny, terasy, ..), kombinujeme reliéfy s protiskluznými glazurami. Pro tato místa je protiskluznost členěna do skupin R9 až R13. R9 = nejnižší zvýšená protiskluznost; R13 = nejvyšší protiskluznost. V bytě si vystačíme s R9 či R10, s výjimkou koupelen a sprch, kde je třeba vybrat dlažbu označenou A či B.

Odolnost vůči opotřebení - otěruvzdornost

I tato vlastnost ovlivňuje životnost dlažby, stejně jako nasákavost a mrazuvzdornost. Musíme si však představit konkrétní reálnou frekvenci pohybu v prostorách a znečištění - písek, drobné kamínky, počet osob, … Otěruvzdornost je také dána normou a keramiku v tomto případě dělíme do skupin PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější. Koupelny a WC si vystačí s PEI 2, předsíně s PEI 3, v exteriéru je nutné použít dlažbu o PEI 4 či 5. A pozor - seriózní výrobce už dnes ani nevyrábí dlažbu o PEI 1, pokud tedy na takovou narazíte, vyhněte se jí obloukem.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz